Jakiej odpowiedzi szuka osoba, która poszukuje informacji w Google? Aby generować trwały, wartościowy ruch z wyszukiwania organicznego warto zastanowić się nad Search Intent – czyli intencją wyszukiwania. Wikipedia definiuje to jako:
Świadomy proces umysłowy polegający na aktywnym stosunku umysłu wobec jakiegoś problemu (sytuacji), w wyniku czego pragnienia przekształcają się w potencjalny plan działania.
Podejmujemy więc jakąś ukierunkowaną akcję, aby osiągnąć jakiś cel. Dlatego więc aby dotrzeć do klienta, istotne jest skuteczne przekazanie mu informacji. A nie zawsze jest to proste, bo nie zawsze wiemy czego chce dany klient. Musimy znaleźć tę odpowiednią intencję i trafić wprost w jego gusta. Dobrze jest koncentrować się na cechach produktu, a nie na nim samym.
Satysfakcja z trafnego budowania rankingu to podstawowy cel dla Google. Ale algorytmy nie zawsze nadążają za zmianami. Linki zwrotne i słowa kluczowe od dawna są czynnikami gwarancji, że klient trafi na odpowiednią frazę. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie – gdzie jest złoty środek? Jak zwracać idealne odpowiedzi na zadane pytania? Trzeba powiedzieć, że Google radzi sobie coraz lepiej.
Optymalizacja pod kątem Search Intent to długa, ewolucyjna droga – zarówno dla Google, jak i dla Twojej witryny. Strona dobrze zoptymalizowana pod kątem użytkownika może znajdować się wyżej niż te, które napisano głównie pod kątem wyszukiwarek.
Strategia SEO, która koncentruje się na uszczęśliwianiu użytkownika, a nie na keyword stuffing czy sztucznej aktywności linków zawsze będzie miała przewagę.
Aby jednak „uszczęśliwiać użytkowników” musisz poznać kilka faktów:
– Jak Google (i inni) definiują Search Intent
– Jak ocenić docelowe słowa kluczowe pod tym kątem
– Co zrobić z danymi o search intent
1. Jak Google Definiuje Search Intent?
Dla Google zrozumienie zamiaru wyszukiwania jest kluczem do osiągnięcia stanu doskonałości. (A co za tym idzie, klucz do utrzymania i zwiększania udziału w rynku wyszukiwarek internetowych – > przyciągania większej liczby klientów i reklam).
Klasyczny podział oferuje trzy odmiany zapytań:
– Informacyjny. Dowiedz się czegoś (np. Jak trenować do maratonu).
– Transakcyjne. Kup coś (np. Zamów buty do biegania online).
– Nawigacyjne. Przejdź do określonej witryny (np. Plany treningowe biegaczy)
Wcześniejsze badania oszacowały, że aż 80% zapytań ma charakter informacyjny, a pozostała część jest równo podzielona między pozostałe dwa typy.
Najnowsze wytyczne Google dotyczące oceny jakości wyszukiwania określają cztery główne typy zamiarów:
A) Wiedzieć – Celem zapytania “Wiedzieć” jest znalezienie informacji na dany temat. Użytkownicy chcą wiedzieć więcej o czymś
B) Zrobić – Zamiarem zapytania “Zrobić” jest osiągnięcie celu lub zaangażowanie się w czynność telefoniczną. Celem lub działaniem może być pobranie, kupienie, uzyskanie stanu rozrywki lub interakcja z witryną internetową, lub aplikacją.
C) Strona internetowa – Intencją zapytania dotyczącego witryny jest zlokalizowanie określonej witryny lub strony internetowej, o którą prosili użytkownicy.
D) Wizyta osobista – Niektóre zapytania wyraźnie „ proszą ” o informacje co znaleźć w pobliżu (np. Firmy, organizacje, inne ważne miejsca).
Wytyczne określają również dwa podtypy:
E) “Szybka Informacja” – Poznaj proste zapytania poszukujące bardzo konkretnej odpowiedzi, takiej jak fakt, diagram itp. Odpowiedź ta musi być poprawna, kompletna oraz może być wyświetlona na stosunkowo niewielkiej przestrzeni jak np. wielkości ekranu telefonu komórkowego. Z reguły, jeśli większość ludzi zgodzi się na poprawną odpowiedź, która zmieściłaby się w 1–2 zdaniach lub krótkiej liście pozycji, zapytanie można nazwać zapytaniem “Szybka Informacja“.
F) Device Action – Zapytania dotyczące “akcji urządzenia” to specjalny rodzaj zapytań. Użytkownicy proszą swój telefon, aby coś dla nich zrobił. Wysyłający zapytania dotyczące działania urządzenia mogą korzystać z telefonów w trybie głośnomówiącym, na przykład ” Wykonaj akcję w samochodzie [. . .]”. Zapytanie dotyczące działania urządzenia zwykle zawiera wyraźne słowo akcji i cel ”.
Wiele słów kluczowych wyraźnie mieści się w tym czy innym segmencie. Niektóre jednak nie.
2. Co Dzieje Się, Gdy Zamiar Wyszukiwania Jest Niejednoznaczny?
Z biegiem czasu Google coraz lepiej analizuje zamiary wyszukiwania, szczególnie w przypadku niejednoznacznych zapytań. (Aktualizacja Hummingbird z 2013 r. często jest wymieniana jako znaczące usprawnienie zrozumienia przez Google zamiarów wyszukiwania).
Bill Slawski podaje prosty przykład zapytania o niejednoznacznej intencji:
Jeśli ktoś wpisze „Warszawa pizza stare miasto” (bez cudzysłowów) w polu wyszukiwania w Google, Yahoo lub Bing, nie jest do końca jasne czy szuka: (1) pizzy w Warszawie, w okolicy lub okolicy Starego Miasta, (2) pizzy w stylu Warszawskim w miejscu o nazwie Stare Miasto, (3) miejsce o nazwie „Warszawa pizza” w Starym Mieście lub (4) – inny wynik.
Jak zauważa Kevin Indig, dłuższe zapytania są zwykle mniej niejednoznaczne. (Wyszukiwanie głosowe może również zmniejszyć niejednoznaczność, ponieważ zapytania głosowe są zwykle dłuższe niż zapytania tekstowe).
Zapytania bliskie sprzedaży są zwykle dłuższe i mniej niejednoznaczne. Wstępne badania konsumenckie, które rozpoczynają się od „młynka do kawy”, mogą przynieść dodatkowe zapytania takie jak „recenzje stożkowego młynka Kraków”, w miarę jak osoba wyszukująca dąży do zakupu.
Geografia (tj. Adres IP) może dostarczyć wskazówek wyszukiwarkom, podobnie jak historia wyszukiwania, pora roku czy pora dnia. Na przykład niejednoznaczne zapytanie, takie jak „kwiaty” może zwrócić inne wyniki 14 lutego niż 14 lipca.
Ponieważ niektóre zapytania łączą wiele typów intencji, kategorie intencji najlepiej należy rozumieć jako „czysto probabilistyczne”.
Dla właścicieli witryn niejednoznaczność może być zaletą. Na przykład fora i inne witryny pełne treści tworzonych przez użytkowników ujawniają, „kiedy Google„ sięga po dobry wynik”. Jeśli potrafisz jasno odpowiedzieć na to pytanie, ruch jest do wzięcia.
Istnieją również inne metody oceny Search Intent, takie jak zamiar aktywny i pasywny.
2.1 Zamiar Aktywny A Pasywny
Zamiar aktywny jest „wyraźnie opisany w składni zapytania”. Jednak nie jest to jedyny cel zapytania. Aby usatysfakcjonować użytkowników, trzeba również spełnić zamiary pasywne.
Zamiar pasywny jest niejawny w zapytaniu. Najlepiej jest to zidentyfikować, zadając sobie pytanie „czego użytkownik będzie szukał dalej… w kółko?”.
W konkretnym przykładzie zdanie „ścieżki rowerowe na mazurach” zawiera wyraźne (tj. aktywne zamiary) czyli zapytanie o listę tras rowerowych. Domyślnie prosi również (tj. O pasywną intencję) o inne informacje, takie jak mapy, recenzje szlaków i zdjęcia.
Spełnianie pasywnych zamiarów jest niezbędne do zaangażowania i lepszej konwersji z użytkowników. Jeśli aktywna intencja stawia użytkowników na szczycie ścieżki, pasywna intencja angażuje ich i prowadzi do wykonania akcji. To „sposób, w jaki budujesz swoją markę, konwertujesz użytkowników i uniezależniasz się od nadmiernego przywiązania od ruchu w wyszukiwarkach”.
Istnieje jednak zastrzeżenie:
Jednym z błędów, które popełnia wielu webmasterów, jest równe traktowanie aktywnego i pasywnego zamiaru. Lub niezwracanie uwagi na składnię zapytania i jego cel. Twoim zadaniem jako SEOwca jest wczesne wyodrębnianie intencji ze składni zapytań.
Jak więc rozpoznać Search Intent słów kluczowych, na których Ci zależy? Wcześniej jednak poznajmy kilka ważnych terminów.
2.2 Czym Jest RankBrain?
Uczenie maszynowe to przyszłość. Dlatego Google wykorzystuje nową technologię do rozwijania swojej wyszukiwarki. RankBrain – czyli zupełnie nowy algorytm, który służy głównie do analizy wybranych fraz bada korelacje, które między nimi zachodzą i w ten sposób w wynikach wyszukiwania znajduje się znacznie lepsza treść. Zasada działania tej technologi jest ścisłą tajemnicą – ale można ją przybliżyć w ten sposób.
Wykorzystuje ona metodę sortowania wektorów słów (czyli “rozproszonych reprezentacji”) co sprawia, że dzięki działaniom obliczeniowym zwracany jest bardzo dokładny wynik. Rankbrain próbuje wcielić się w mózg człowieka. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć znacznie dokładniejsze i bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania.
2.3 Czym Jest Aktualizacja BERT?
BERT to kolejna duża aktualizacja algorytmu. Jej rolą jest poprawa jakości wyników wyszukiwania. Próbuje on zrozumieć intencję użytkownika. To nic innego jak metodologia przetwarzania języka naturalnego oparta na sieci neuronowej. Słowa analizowane są pod wieloma kątami – kompleksowo, wielo wektorowo i badany jest ich związek z innymi słowami.
Działanie BERT widzimy głównie wpisują długie zapytania takie jak long taile. Tak więc zarówno RankBrain jak i BERT funkcjonują jednocześnie w środowisku wyszukiwarki.
2.4 Czym Są Autorytet, Trafność I Zadowolenie Użytkownika
Ponieważ głównymi czynnikami rankingowymi Google są trafność, autorytet i zadowolenie użytkownika łatwo jest połączyć kropki i zobaczyć, jak modyfikacja słów kluczowych w celu odzwierciedlenia zamiaru wyszukiwania może poprawić rankingi. Zastanówmy się czym są owe czynniki i jak je zoptymalizować.
– Trafność: ma to związek z zachowaniem użytkownika. Jeśli znajdą oni informacje których szukają na Twojej witrynie, to istnieje niższa szansa, że wrócą do wyszukiwarki w ciągu kilku sekund i zbadają inny wynik (pogo sticking). Zauważysz różnicę w takich wskaźnikach KPI jak współczynnik klikalności i współczynnik odrzuceń jeśli treść jest zgodna z zamiarem wyszukiwania.
– Autorytet: chociaż większa część autorytetu witryny połączona jest z linkami zwrotnymi, ważne jest również opracowanie solidnej strategii linków wewnętrznych, która sygnalizuje Google „Mam dużo treści obejmujących wszystkie aspekty i zamiary związane z tym tematem”. Pozwoli to uzyskać wysoką pozycję w rankingu. Dodatkowo możesz zwiększyć autorytet i widoczność marki tworząc wartościowe treści wokół tematów, w których Twoja marka jest dobrze zorientowana i które spełniają różne intencje.
– Zadowolenie użytkownika: czy tworzone przez Ciebie treści mają wartość i czy są odpowiednie dla Twoich odbiorców? To bardzo istotne pytanie, które pokrywa się z tym, nad czym od zawsze pracuje Google. Czyli pozytywnym User Experience.
3. Jak Ocenić Docelowe Słowa Kluczowe Pod Kątem Zamiaru?
W przypadku wielu zapytań zamiar jest oczywisty. Na przykład „recenzje przenośnych ładowarek do telefonów” są dość proste.
Ponieważ zapytania “na dole ścieżki” zwykle dostarczają więcej informacji (i mniej niepewności), ocena zamiaru jest bardziej krytyczna na wcześniejszych etapach, przy zapytaniach informacyjnych. Te zapytania informacyjne są często terminami o największej objętości, do których kieruje się witryna – kluczowymi czynnikami zwiększającymi świadomość i pozyskiwanie klienta.
W przypadku mniejszych witryn ocena zamiaru jest szybka i łatwa. Działa tam proces ręczny. Jednak w przypadku większych witryn konieczne jest skalowanie tego procesu. Oto jak to zrobić.
3.1 Jak Ręcznie Ocenić Zamiar Wyszukiwania
Spójrz na stronę wyników wyszukiwania (SERP). Co pokazuje? Czy wszystkie wyniki sugerują podobny zamiar? A może spełniają szereg potencjalnych, różnych zamiarów?
Tak naprawdę, to w SERPach Google pokazuje swoje ręce. Wyniki wyszukiwania zajmujące najwyższe pozycje są wystarczającym dowodem na to, czego chcą użytkownicy:
– Jaki typy witryn zajmują wysokie pozycje w rankingu? Pojedyncze witryny? Agregatorzy? Blogi? Witryny rządowe i uniwersyteckie?
– Jaki rodzaj treści znajduje się na tych stronach? Długie artykuły? Krótkie wyjaśnienia? Obrazy? Filmy?
– Jaka jest odpowiedź na pierwsze pytanie? Jaki tekst jest przesunięty lub zawarty w nagłówkach? Jakie pod tematy są (lub nie są) objęte w treści?
SERP dla „najlepszych restauracji w Kraków małopolska” stara się spełnić dwa różne cele:
– Lokalne mapy z mnóstwem pięciogwiazdkowych recenzji Google. Dla szukających w Krakowie, którzy chcą zadzwonić lub odwiedzić lokalną restaurację
– Niebieskie linki witryn agregujących z listami „Najlepsze restauracje”. Dla szukających wszędzie, którzy chcą przeglądać różne opcje.
Jeden wniosek: jeśli prowadzisz restaurację to sugestia, że możesz „zoptymalizować” swoją witrynę, aby znalazła się na liście niebieskich linków, jest skazana na przegraną.
Chociaż proces ten jest prosty i intuicyjny, nie można go skalować. Co więc możesz zrobić, gdy musisz “zdekodować” Search Intent tysięcy stron?
3.2 Jak Skalować Ocenę Intencji
Kilka narzędzi SEO takich jak – Ahrefs, Moz, SEMRush i wiele innych śledzi funkcje SERP dla poszczególnych słów kluczowych. Te funkcje są jednym ze sposobów odwzorowania intencji na zapytania na dużą skalę.
Jeśli już śledzisz słowa kluczowe w jednym z tych narzędzi, możesz wyeksportować listę i przypisać kategorie intencji na podstawie typu wyniku wyszukiwania. Na przykład:
– SERP, które zwracają polecany fragment, są prawdopodobnie bardzo prostymi zapytaniami.
– SERP o wysokim koszcie za kliknięcie (dane zwracane przez te narzędzia) sugerują zapytanie dotyczące dołu ścieżki lub są to zapytania transakcyjne.
– SERP bez żadnych reklam sugeruje zamiar informacyjny na początku ścieżki.
– SERP z wynikami na mapie sugeruje zamiar wizyty osobistej.
W zależności od branży różne funkcje mogą wskazywać na różne intencje. Możesz próbkować słowa kluczowe z różnymi funkcjami SERP i dekodować intencję.
Jeśli więc próbujesz przypisać zamiar do 10 000 słów kluczowych, ręcznie sprawdź zamiar dla 50 słów kluczowych dla każdej funkcji SERP, a następnie automatycznie przypisz zamiar pozostałym.
Innym sposobem jest klasyfikowanie modyfikatorów słów kluczowych według zamiaru. Badania z STAT a obecnie będącego częścią Moz sugerują, że niektóre modyfikatory mieszczą się w spektrum intencji.
Jeśli zaczynasz od obszernej listy słów kluczowych, możesz użyć narzędzia N-gram, aby zidentyfikować typowe modyfikatory w danych słów kluczowych. Najpopularniejsze wyrażenia mogą służyć jako podstawa klasyfikacji (i pomóc zautomatyzować tagowanie w arkuszu kalkulacyjnym).
Kategoryzowanie modyfikatorów słów kluczowych jest szczególnie przydatne w przypadku witryn, które mają setki lub tysiące podobnych stron, takich jak witryny z recenzjami zawierające treści specyficzne dla miasta lub witryny zawierające setki podobnych produktów.
Modyfikatory słów kluczowych to także łatwy sposób na rozszerzenie zestawu śledzonych słów kluczowych. W końcu celem identyfikacji intencji jest nie tylko sprawdzenie gdzie ją znajdujesz, ale gdzie może być konieczne rozszerzenie treści, aby to zrobić (więcej o tym później).
Moz zawarł przykład modyfikatorów informacyjnych dla produktów:
[Nazwa produktu]
co to jest [nazwa produktu]
jak działa [nazwa produktu]
jak używać [nazwa produktu]
Efektem końcowym – do ręcznego lub automatycznego tagowania – jest arkusz kalkulacyjny, który klasyfikuje słowa kluczowe według zamiaru.
To czy wybierzesz model czterech intencji Google, czy też inny – zależy od Ciebie. Możesz na przykład mapować słowa kluczowe na podstawie wędrówki użytkownika. To jedna z kilku wartościowych rzeczy, które możesz zrobić, korzystając z danych o zamiarze wyszukiwania.
4. Co Zrobić Z Danymi O Search Intent
Dane dotyczące zamiarów wyszukiwania mogą pomagać w badaniach zachowań, ulepszać śledzenie słów kluczowych lub zwiększać koncentrację i nacisk na konkretne elementy w raportowaniu. Może nam to pomóc w wyborze treści na stronie, długoterminową strategię treści lub projektowanie stron internetowych.
4.1 Wykorzystywanie Danych O Zamiarze Wyszukiwania Do Badań I Oceny
A) Mapuj zawartość na ścieżkę kupującego
Ludzie zwracają się do wyszukiwarki, aby uzyskać natychmiastowe odpowiedzi. Za każdym razem wyrażają zamiar i przechodzą przez tradycyjny lejek marketingowy po drodze.
Klienci korzystają z wyszukiwarek od momentu rozważenia do zakupu – i już po nim. Możesz mapować ten zamiar na swoją ścieżkę. Rezultatem jest struktura oceny wyników wyszukiwania na podstawie większych celów biznesowych.
Na przykład, chociaż wszystkie Twoje posty na blogu mogą kwalifikować się jako „informacyjne” w zamiarach, niektóre mogą służyć użytkownikom na różnych etapach wyboru.
Mapowanie zamiaru słów kluczowych oparte na ścieżce przynosi korzyści w badaniach konkurencji, a także śledzeniu słów kluczowych i raportowaniu.
B) Zidentyfikuj Luki W Treści Za Pomocą Badań Konkurencji
Na jakim etapie podróży użytkownika masz problem z identyfikacją? Jakie luki w zamiarze wypełniają konkurenci? Narzędzia takie jak SEMRush i Ahrefs oferują porównania domen na podstawie słów kluczowych.
Możesz wprowadzić swoją domenę i kilka domen konkurencji. Następnie odfiltruj modyfikatory słów kluczowych, które zostały mapowane do zamiaru. Ahrefs i Moz osiągają lepsze wyniki niż SEMRush w przypadku kilku zapytań informacyjnych.
Ta analiza jest skalowana w celu porównania wydajności na każdym etapie ścieżki. Jednocześnie zapewnia gotową listę tematów, w których można spróbować zlikwidować tę lukę.
Analiza konkurencji identyfikuje słowa kluczowe, dla których Twoja witryna może mieć odpowiednią pozycję w rankingu. Podejście błękitnego nieba w badaniu słów kluczowych często prowadzi do zapytań, dla których chcesz uzyskać wysokie pozycje, ale dla których Google postrzega inny cel (np. Wyświetla agregatory, gdy jesteś pojedynczą witryną lub odwrotnie).
C) Śledź Rankingi Na Podstawie Zamiarów
Zamiast raportować słowa kluczowe według tematu (np. „Mamy dobrą pozycję w rankingu dla produktu X, ale nie dla produktu Y”), możesz zmierzyć skuteczność w kontekście ścieżki marketingowej.
Na przykład – możesz dobrze sobie radzić w przypadku zapytań z dołu ścieżki (w przypadku kilku produktów), ale mieć problemy z pozycją w rankingu treści informacyjnych znajdujących się na początku ścieżki.
Śledzenie na podstawie zamiaru to mądrzejszy sposób nadawania priorytetów rozszerzaniu treści, tworzeniu nowej strony lub poprawianiu projektu strony.
4.2 Korzystanie Z Danych O Zamiarze Wyszukiwania Przy Projektowaniu I Opracowywaniu Stron
D) Dodaj treść, aby odpowiedzieć na aktywne i pasywne zamiary
Co jeszcze odpowiedź możesz udzielić dla użytkownika? Jakie pytania będą następne?
Karty wiedzy Google jest doskonałym przykładem agregacji zamiarów – udzielenia odpowiedzi na zapytanie i dostarczenia cennego kontekstu. Na przykład zapytanie o nazwę restauracji odpowiada na wiele innych pytań:
Jaki to rodzaj restauracji? Czy jest droga? Gdzie się znajduje? Jak się tam dostanę? Jaki jest jej numer telefonu? Mogę złożyć rezerwację? Co jest w menu? Czy jedzenie jest dobre? Czy jest teraz otwarte? Jakie alternatywy są w pobliżu?
Może być konieczne rozwinięcie treści na istniejącej stronie. Możesz też chcieć utworzyć nowe strony, aby zająć się niespełnionymi intencjami użytkownika. Decyzja Rozwiń vs. Utwórz często zależy od liczby wyszukiwań. Jeśli temat podrzędny zawiera liczbę wyszukiwań, utwórz nową stronę; jeśli tak nie jest, rozwiń bieżącą.
Jedną z zastosowanych przez nas metod jest napisanie najpierw obszernego artykułu, próbując jednocześnie omówić kilka aspektów tematu. Czekamy, aż zacznie dobrze się pozycjonować, a następnie wyszukuję w Google Search Console słowa kluczowe, w których jesteśmy od 6 do 15. Są to zazwyczaj dobrzy kandydaci na długie, konkretne posty uzupełniające.
Większe witryny mogą odnieść sukces, kierując się najpierw na terminy o dużym natężeniu ruchu, które są wysoce konkurencyjne. Z kolei mniejsze witryny odnoszą korzyści, kierując reklamy na kilka zapytań z długiego ogona, a następnie atakując słowo kluczowe najwyższego poziomu po uzyskaniu przez nie autorytetu tematycznego.
E) Dostosuj Treść, Aby Zdobyć Więcej Kliknięć W Serpach
Definicja zapytania „Know Simple” podaje w Google kilka wskazówek dotyczących polecanych fragmentów:
– 1–2 zdania o długości;
– Krótkie listy;
– Odpowiedzi „prawidłowe i kompletne”;
– Idealnie pasuje do ekranu telefonu komórkowego.
– Wyróżnione fragmenty są częstym celem optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek. Generują widoczność w SERP i mnóstwo kliknięć – ale mogą też je kanibalizować.
Jeśli celem wyszukiwania jest uzyskanie szybkiej odpowiedzi, a nie kliknięcie żadnego linku, optymalizacja pod kątem polecanych fragmentów może zadowolić użytkowników (i Google), ale ostatecznie osłabi ruch organiczny we wszystkich witrynach (dylemat więźnia według Rand Fishkina).
Nadal ma sens optymalizacja pod kątem fragmentów z odpowiedzią. Jednak wartość może ograniczać się do „znajomości adresu URL”, ponieważ użytkownicy, zwłaszcza Ci korzystający z urządzeń mobilnych, po prostu tam nie klikają.
Oprócz polecanych fragmentów istnieją inne sposoby na poprawę współczynników klikalności. Fishkin zwraca uwagę na niedostatecznie wykorzystywaną strategię: pisanie tytułów stron i opisów meta dla zamiaru, nawet kosztem kierowania tylko na konkretne słowa kluczowe.
Taka strategia wiąże się z ryzykiem, ale stanowi potencjalne skuteczną drogę dla stron „słabszych” do konkurowania z tymi silniejszymi w danej branży. Jeśli uda Ci się dotrzeć do końca strony pierwszej, tytuł strony i meta opis napisany dla ludzi (a nie dla wyszukiwarek) mogą pomóc w wyróżnieniu Twojej witryny, uzyskaniu większej liczby kliknięć i (prawdopodobnie) wysłaniu pozytywnych sygnałów z powrotem do wyszukiwarek.
F) Najpierw Projektuj Strony Tak, Aby Spełniały Aktywne Intencje.
„Zrozumienie hierarchii intencji jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednie doświadczenie” – twierdzi specjalista SEO, John Kohn: W tym miejscu treść i projekt zderzają się z tradycyjnym ”wyszukiwaniem”
W przypadku SEO projekt strony ma dwa imperatywy:
– Wyraźnie i natychmiast odpowiedz na aktywny zamiar;
– Zapewnij logiczną hierarchię informacji, aby spełnić pasywne zamiary
W przypadku zapytań Know, czy odpowiedź jest wyraźnie widoczna za pomocą znaczników nagłówka większej czcionki lub bloku przesunięcia? Czy odpowiedzi na pytania uzupełniające zawierają podtytuły? Czy w przypadku zapytań transakcyjnych następne kliknięcie jest wyraźne i łatwe do znalezienia?
To są podstawowe zasady UX, ale mają one również wpływ na wydajność wyszukiwania. Użytkownicy, którzy nie znajdą odpowiedzi od razu prawdopodobnie wrócą prosto do wyników wyszukiwania. Argument „UX to czynnik rankingowy” zawiera pewną prawdę – i kontrowersje.
Wszyscy znamy strony z przepisami, które wymagają długiego przewijania aby dostać się do przepisu. Dzieje się tak, ponieważ poprzedni tekst (zwykle banalny esej o pochodzeniu przepisu) zapewnia kontekst wyszukiwarkom. Ten kontekst może pomóc witrynom zajmować pozycję w branży, takiej jak przepisy kulinarne, w przypadku których wyszukiwarki nie są w stanie odróżnić dobrego ciasteczka z kawałkami czekolady od ciasteczka zmieniającego życie.
Googlersi tacy jak John Mueller, nadal zniechęcają webmasterów do tworzenia treści służących wyszukiwarkom kosztem wygody użytkownika. Ale napięcie pozostaje – te taktyki wciąż działają.
Zatem lekcja polega na wyciągnięciu odpowiednich wniosków i dostosowaniu zmian. Google wolałby nie doceniać tekstu pomocniczego gdy jest on zbyteczny, chociaż może teraz nagradzać za to witryny. Powoli ta potrzeba będzie maleć. Warto okresowo testować jego usuwanie – aby zobaczyć wpływ na rankingi i zachowanie użytkowników.
5. Podsumowanie
5.1 Jak Określić Zamiar Wyszukiwania
A) Rozważ modyfikatory słów kluczowych
Jak pokrótce zauważyliśmy powyżej – modyfikatory słów kluczowych mogą być pomocnymi wskaźnikami, aby zrozumieć search intent. Ale nie wystarczy znać terminy. Ale w jaki sposób znaleźć te terminy?
Na szczęście istnieje wiele zaufanych narzędzi do badania słów kluczowych. Najbardziej przydatne będą funkcje filtrowania. Dzięki temu można filtrować hasła zawierające określone modyfikatory lub frazy.
Dodatkowo możesz filtrować słowa kluczowe według funkcji SERP. Biorąc na przykład intencje informacyjne będziemy filtrować według słów kluczowych, które są klasyfikowane w panelach wiedzy, powiązanych pytaniach i polecanych fragmentach.
5.2 Przeczytaj SERP
Innym sposobem określenia zamiaru wyszukiwania jest zbadanie SERP. Wpisz słowo kluczowe, w które celujesz w pasek wyszukiwania i zobacz, co wymyśli Google. Zapisz najważniejsze informacje na podstawie typów wyników, które Google uważa za najtrafniejsze dla każdego hasła. Od tytułu, meta opisu aż po wszystkie detale, którymi warto się zainteresować.
A) Wyniki SERP dla intencji informacyjnych
Jak wspomniano powyżej, informacyjne słowa kluczowe mają tendencję do generowania wyników SERP, które dostarczają skondensowanych informacji. Obejmują one pobrane wiadomości, fragmenty z polecanymi fragmentami i powiązane pytania. Najlepsze wyniki to najprawdopodobniej wyniki organiczne i składające się z Wikipedii, słownika lub pouczających postów na blogu.
B) Wyniki SERP dla intencji komercyjnych
Wyniki mogą zawierać polecany fragment tekstu, ale będą również zawierać płatne wyniki na samej górze. Prawdopodobnie dostarczą również informacji o wyszukiwanych markach, a nie aktualnych informacjach.
C) Wyniki SERP dla zamiaru transakcyjnego
SERPy transakcyjne są najprostsze do wykrycia. Zazwyczaj prowadzą do płatnych wyników wyszukiwania, karuzeli zakupów i recenzji. Wyniki organiczne to w większości strony produktów ze sklepów internetowych, stacjonarnych i – w zależności od wyszukiwania, mogą też zawierać mapy ich lokalizacji.
D) Wyniki SERP dla zamiaru nawigacyjnego
Ponieważ użytkownicy z zamiarem nawigacyjnym już wiedzą, której witryny szukają, w tych wynikach najczęściej znajduje się najbardziej odpowiednia strona: np. jeśli użytkownik wyszuka „Spotify”, strona główna Spotify będzie pierwszym wynikiem, podczas gdy strona logowania zajmie pierwsze miejsce w przypadku hasła „Logowanie do Spotify”.
W zależności od konkretnego wyszukiwania mogą być również dostępne dodatkowe funkcje takie jak linki do witryn, karty wiedzy i najważniejsze artykuły.
Spójrz na pełny obraz – pamiętaj, że frazy często mają więcej niż jedną intencję wyszukiwania, więc patrzenie tylko na słowa kluczowe lub SERP nie zawsze jest wystarczające. Powiedziawszy to, przyjęcie tego holistycznego podejścia przybliży Cię do najważniejszego celu.
Ważne jest również, aby pamiętać, że SERP są niestabilne, więc chociaż słowo kluczowe może być oceniane dla jednej intencji w tym miesiącu, może się to zmienić w przyszłym miesiącu.
5.3 Podsumowując – Jak Zoptymalizować Zamiar Wyszukiwania
A) Dopasuj metadane i typ treści do celu
Sprawdziłeś i już wiesz, na jakie słowa kluczowe kierujesz swoją uwagę. Stworzyłeś odpowiednie strony. Teraz czas na optymalizację. Dobrym miejscem do rozpoczęcia są meta dane stron – zaktualizuj tag tytułu, H1 i H2. Aby zwiększyć współczynnik klikalności, spróbuj wykorzystać tag tytułowy za pomocą zgrabnego tekstu (bez tworzenia clickbaitu!).
B) Zbadaj konkurencję
Podobnie jak w przypadku większości konkursów, dobrze jest wytypować zwycięzców przed wydarzeniem. Tak więc zanim przejdziesz do tworzenia nowych stron lub prze formatowania istniejącej treści, spójrz na strony zajmujące najwyższe pozycje i zadaj sobie następujące pytania:
– Jak są sformatowane?
– Jaki jest ich ton?
– Co omawiają?
– Czego im brakuje?
Możesz wykorzystać swoje odpowiedzi, aby stworzyć najlepszą, najbardziej odpowiednią treść na dany temat.
Tworząc treści SEO związane z intencją wyszukiwania, pamiętaj o następujących kwestiach:
– Zrozum zamiar wyszukiwania przed optymalizacją treści
– Odkrywając nowe terminy, używaj określonych modyfikatorów w badaniach słów kluczowych
– Skorzystaj z SERP, aby określić optymalne opcje formatowania i treści
– Za każdym razem dostarczaj wartościowe treści wysokiej jakości
– Tworzenie treści zoptymalizowanych pod kątem SEO jest możliwe, ale nie jest łatwe
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami a będziesz na najlepszej drodze do udostępniania użytkownikom treści których potrzebują, w wybranym przez nich formacie.
„Skieruj na słowo kluczowe, zoptymalizuj zamiar” – Maksyma Kohna jest najlepszym podsumowaniem tego, jak zamiar wyszukiwania pasuje do działań związanych z SEO. Słowa kluczowe pozostają punktem wyjścia dla strony. Ale zamiar powinien kierować podejmowaniem decyzji o tym, jak powinny wyglądać te strony.
Utworzenie listy odpowiednich słów kluczowych i podzielenie ich na kategorie według zamiaru – niezależnie od tego, czy kierujesz je teraz, czy nie – może pokazać, w którym miejscu na ścieżce użytkownika cieszysz się widocznością, a gdzie nie.
Zostaw odpowiedź