1. Co To Właściwie Jest Indeksacja Linków?
Indeksacja to skomplikowany proces. Zdeterminowana przez zaawansowane algorytmy Google biorące pod uwagę czynniki takie jak wymagania użytkownika czy kontrolę jakości czasem przebiega łagodnie i szybko. Ale czasem trwa miesiącami. Czy znasz ten ból, kiedy próbujesz wszystkiego po trochu, ale nie możesz zindeksować witryny czy jej podstrony? Tak, musisz podjąć kroki, które temu zaradzą!
Prędkość indeksacji można przyspieszyć. Możesz na nią wpłynąć poprzez zarządzanie treścią i „kanonizacją” URL. Bez nich roboty Google nie byłby w stanie crawlować, indeksować i prezentować informacji w wyszukiwarce. Dlatego seria artykułów, którą poświęcimy tylko i wyłącznie tej tematyce ma za zadanie nauczyć Cię jak szybko i skutecznie sprawić, aby linki pojawiły się w silniku wyszukiwań! Do dzieła!
Czytaj Nasz Kurs Chronologicznie:
1. Kurs Poprawnej Indeksacji Vol. 1: Przekierowania 301 Vs. 302
2. Kurs Poprawnej Indeksacji Vol. 2: Czym Są Nowe Atrybuty?
3. Kurs Poprawnej Indeksacji Vol. 3: Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Meta Robotach
4. Kurs Poprawnej Indeksacji Vol. 4: Diagramy Które Rozwiążą Problem Z Priorytetem
2. Jak Działa Indeksacja?
Nie zagłębiając się w skomplikowane, matematyczne i programistyczne szczegóły (można by napisać 10 osobnych artykułów) crawlery (czy też roboty/pająki) Google każdego dnia skanują internet tworząc ogromną sieć (naczyń połączonych). Kod każdej strony analizowany jest pod kątem meta tagów, danych uporządkowanych, porządku w kodzie (java script,css) i wielu innych parametrów, które zbierane są w obszernych bazach danych i dzięki zaawansowanej analizie ciągle udoskonalanych skryptów następuje magiczny proces sortowania wartościowej i śmieciowej treści.
Na początku warto wiedzieć, że pająki Google są wybredne. Prawa ewolucji w przypadku indeksacji działają bezlitośnie. Twoja strona ma jakieś wady techniczne? A może jest zaspamowana? To już pierwszy dzwonek alarmowy. Tylko od Ciebie zależy czy pozwolisz im zindeksować swoją witrynę, czy nie. Możesz wybrać dwa podejścia: Pro-aktywne i pasywne.
Pasywne oznacza nierobienie niczego i zostawienie strony na pastwę losu. Ale chyba tego nie chcemy? Proaktywne oznacza robienie CZEGOŚ. Np. generowanie metadanych zasobów, map strony czy linków do źródeł. Z reguły zasada jest prosta. Im piękniejszy, bardziej harmoniczny kod ozdobiony przez schema structure, tym większa szansa na indeksację. Oczywiście, jeśli nie masz shadow-bana bądź potwornie za spamowanej domeny!
2. Jak Szybko Indeksują Się Linki?
Linki indeksują się w różnych okresach. Czasami może trwać to kilka dni, a czasami dużo więcej. Wszystko zależy od mocy naszej domeny, jej autorytetu oraz ilości podstron. Sieć którą tworzy internet jest złożona i oplata naszą stronę zewsząd. Ale na samym szczycie są te najsilniejsze gwiazdy, które błyszczą niczym supernowa..
Dlatego im silniejsze linki linkują do nas, tym większa szansa że będziemy indeksowani szybciej! Posiadasz link z CNN? Prawdopodobieństwo, że twoja witryna bądź podstrony zindeksują się wcześniej jest bardzo wysoka! Dlatego warto pozyskiwać linki z silnych, autorytatywnych domen!
Jednakże czas indeksacji zależy też od technikaliów! Czyli tego, jak zbudujemy i jak ogrodzimy swoją witrynę. Wszystkie strony, podstrony czy kategorie muszą odznaczać się unikalnością. Od tego służą kanoniczne URL czy Alternate URLs.
Jak poprawić prędkość indeksacji – to trudne zadanie. Ale nic nie jest niemożliwe. W kolejnym rozdziale zajmiemy się przyspieszeniem procesu indeksacji linków!
3. Czy Można Poprawić Prędkość Indeksacji
Na to pytanie odpowiedź jest jasna. Oczywiście, że można! Istnieje wiele metod, sposobów oraz strategii, które można przyjąć indeksując linki. Jednym z nich jest dbanie o kanoniczne URL. Innym stworzenie Mapy XML.
Jeszcze innym weryfikacja swojej strony w Google Search Console. Wszystkie te sposoby szczegółowo opiszemy w kolejnych cyklach naszego poradnika. To, co jest istotne to, że prędkość można przyspieszyć.
Istnieją rewelacyjne narzędzia, które zwiększają szansę na to, że nasza strona zostanie zaindeksowana szybciej. Od płatnych indekserów po prostsze rozwiązania jak np. pingowanie. Wiele z nich jest w 100% zgodne z Google Safe SEO Policy.
Podsumowanie
W kolejnych artykułach z serii Kurs Poprawnej Indeksacji dowiesz się znacznie więcej nie tylko o samym procesie indeksacji, ale poznasz także sztuczki z zakresu tego, jak poprawnie „kanonizować” swoje strony i unikać duplicate content.
Artykuł powstał we współpracy z Jooble
Zostaw odpowiedź